sestdien, 30 septembris, 2023
DažādiIdejasTehnoloģiju mācību joma

Pirogrāfija- uguns raksti

Pirogrāfija- zīmējumu iededzināšana kokmateriālā vai uz ādas. No grieķu vārdiem pyr (uguns) un gráfo (raksti). Veic ar pirogrāfu jeb iededzināmo aparātu. Protams, attīstoties tehnoloģijām, līdzīgu efektu panāk ar lāzergravēšanu (izmantojot lāzera staru). Viennozīmīgi, pirogrāfija bērniem attīsta motoriku (pārkopējot zīmējumu, izjūtot pirogrāfa degļa piespiediena spēku, laiku) , ir saistoša un interesanta. No kāda vecuma- kopš māk pārkopēt zīmējumu uz kokmateriāla sagataves (vai tas būtu saplāksnis, vai masīvkoks), un saprot- karsts, vari apdedzināties! (temperatūra ~450-750°C) Interesanta gan zēniem, gan meitenēm.
Lai pārnestu zīmējumu, ir nepieciešams koppapīrs, vai to varam izgatavot paši- uz pārnesamā zīmējuma lapas otrās puses iekrāsojot ar mīkstāka grafīta zīmuli. Kur iegūt šādu dedzināmo aparātu?- meistarīgāks elektriķis var izgatavot pats ar visu “dimmerējamu” jaudu (regulējamu sprieguma bloku), bet rūpnieciski ražots maksā ap 40 Eur pie vietējiem tirgotājiem, bet pie aizjūras tirgotājiem no noliktavas, piemēram, Čehijā (tātad, bez muitas nodokļa), par ~22 Eur ar DHL piegādi (piemērs). Pēc pieredzes-  lodāmur-veida dedzināmie ir “stīvāki”, masīvāki, bērniem grūti noturami, pie intensīvākas lietošanas, kalpošanas laiks īsāks, neskatoties uz to, ka šāda tipa dedzināmajiem komplektācijā pieejams liels klāsts ar degļiem-zīmogiem.
Kādu materiālu izmantot? Bērza saplāksnis, bērzs, liepa, apse (gaiša koksne, neizteiktas koksnes šķiedras). Priedei, eglei ir izteikta agrīnā, vēlīnā koksne, kas apgrūtinās smalka, detalizēta zīmējuma izveidi, bet atsevišķos gadījumos pat zari var būt ka izdedzinātā zīmējuma akcents (paši esam radoši un uzzīmējam zīmējumu izejot no materiāla).

Kur rast zīmējumu? Izmantojam meklētāju, meklējam melnbaltu zīmējumu, vēlams bez toņu gradācijām. Vai www.pinterest.com

Noderēs “Skola 2030” mācību priekšmetam Dizains un tehnoloģijas (7.klase) “Dažādi materiāli un tehnikas kokmateriāla rotāšanai”- “Izvērtē un izvēlas piemērotākos materiālus un tehnikas sava dizaina risinājuma izstrādei.” Ja tiek izgatavots regulējams sprieguma bloks, tad noderēs arī darbam ar “karsto drāti”. Tad būs nepieciešama nihroma stieple.

Piemēri iedvesmai- Pirografija Pyrography Djura facebook lapa.

Pirogrāfija- uguns raksti Pirogrāfija- uguns raksti Pirografija_zimejums

Pirogrāfija- uguns raksti Pirogrāfija- uguns raksti Pirogrāfija- uguns raksti